BLU Dash JR is a low-end Android phone, having a medium 3.5" touch-screen, a powerful 1000 megahertz CPU and a 2 MP back-facing camera.
This cellphone is sold in a lot of colors: black, blue, red, white and gray. This phone feels much lighter than what you would expect from a device of this size.
This phone includes a interesting 3.5-inches display with a 480 x 320 resolution, providing this phone with a nice graphic quality. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
BLU decided to design this phone using a great performance processing unit ticking at 1000 MHz and as little as 256 MB RAM memory. Graphic calculations usually eats lots of CPU processing time, so it has an ARM Mali-400 GPU working at 500 MHz to unload the processor. This cellphone has a 524,29 MB internal storage memory, which may be enough for some users considering it also has an SD memory slot to store songs, photos and videos.
This cellphone only has a 2 megapixels back side camera. This cellphone also shoots videos in VGA 640x480 at 30 fps.
This cellphone has a 1000 mAh small removable battery, which is quite poor for a thirsty device like this. BLU says this cellphone has a talk time of 3 hours and a stand by time of 150 hs.
This phone includes Wi-Fi connection (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G internet connection, using EDGE technologies. The BLU Dash JR uses a SIM card for GSM carriers.
This phone also includes a couple nice characteristics as Bluetooth (2.1), GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU is selling this cellphone for 139 dollars, which is high for a device this level.
Unlocked Phone 8GB RAM+128GB, CUBOT X30 6.4 Inch Screen Unlocked Smartphones, 48MP Camera, 4G Dual SIM Unlocked Android Phone, 4200mAh Battery, Android 10, Face ID, US Version, Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.59 x 2.44 x 0.47 inchesMetric11.66 x 6.2 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Red and White |
| Price: | $ 139.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.