Celkon Win 400 is a decently made Windows Phone 8.1 cellphone, packed with a high performance Quad-Core processing unit running at 1200 megahertz, a medium sized 4 inches multi-touch display, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 1.3 MP front-facing camera. Let's take a better sight of what this phone can do.
Celkon made a really good optimization job making this phone weight only 4.25 ounces. This phone is quite thin, but it's not close to being one of the thinnest phones in the market, with a thickness of 0.41". This cellphone is for sale in two different colors, black and white.
The Celkon Win 400 has a interesting 4" display with a 800 x 480 resolution, which makes everything look very nice.
This cellphone ships with a Qualcomm Snapdragon 200 MSM8212 system chip, packing a high-tech Quad-Core processor clocking at 1.2 gigahertz and only 512 MB RAM memory which is a little bit poor comparing with this cellphone's great processor. To handle graphic intensive tasks, the Celkon Win 400 also has a 500 megahertz ARM Mali-400 graphic processing unit. The Celkon Win 400 comes with a 4 GB internal memory, a reasonable amount that should be enough for most users knowing that the Celkon Win 400 also has a slot for an SD memory card .
This phone has wifi connectivity (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ data connection, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone has 2 SIM cards to be able to to use 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
The Celkon Win 400 features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera. It is capable of filming videos in 1280x720 (HD). In addition, the camera counts with geo tagging and flash.
This cellphone also features a handful of useful features as Bluetooth, GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone counts with a mid sized 1500 mAh Li-Ion removable battery that provides this phone a not very long battery life comparing with other similar cellphones.
This cellphone is being sold for about $ 249, a high price for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | 4.94 x 2.56 x 0.41 inchesMetric12.55 x 6.5 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.25 ouncesMetric120.49 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 MSM8212 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.