Celkon Xion s CT695 is a mid level device, packed with a 5 MP back-facing camera, an extremely powerful Dual-Core processing unit clocking at 1200 MHz and a large 7 inches capacitive display.
This device ships with a MediaTek MT8312 system chip, backed up by an exceptional Dual-Core processing unit ticking at 1.2 GHz with only 1 GB of RAM memory which is a bit poor for a cellphone of this quality. To collaborate with graphic calculations, the Celkon Xion s CT695 also counts with an ARM Mali-400 graphics processing unit speeding at 500 megahertz. An interesting feature of this device is its quite big 8 GB internal memory and an SD card slot, allowing you to store a couple hundred applications and games without worrying about space.
Celkon is offering the Celkon Xion s CT695 in black color. Even though this cellphone only has 7.09 inches long, it still manages to hold a 7 inches screen. The Celkon Xion s CT695 has a gorgeous design, with a thickness of just 0.34". This cellphone is much lighter than what one would think about a cellphone of this size.
The Celkon Xion s CT695 is equipped with a good level 7" display with a 1024 x 600 resolution, giving this device a regular graphic quality.
The Celkon Xion s CT695 offers Wi-Fi connection (which can be shared with other devices around, acting as a modem or router) and 3G connectivity, supported by UMTS and EDGE technologies. This cellphone supports dual sim so it's able to work with two different carriers or phone numbers in the same cellphone.
This device has only a 5 mega-pixels back camera.
The Celkon Xion s CT695 also features a handful of nice characteristics as Bluetooth (allows communication with other cellphones and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone features a 2500 mAh high capacity Li-Ion replaceable battery that can keep this device running for several hours without having to charge it.
The Celkon Xion s CT695 is being sold for $ 249, which is not a good offer for comparing with other similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 7.09 x 4.11 x 0.34 inchesMetric18.01 x 10.44 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 8.82 ouncesMetric250.04 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8312 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.