Dell Venue is a fair quality Android phone, equipped with an 8 MP back side camera, a 4.1 inches multi touch screen and a powerful 1000 megahertz processing unit.
Dell decided to power this cellphone with a Qualcomm MSM8250 chip, holding a quite powerful processing unit clocking at 1000 MHz. This cellphone comes with a small 1 GB internal storage memory, which might be enough for some users considering it also has an SD memory slot to store photos and videos.
This phone feels quite heavyweight comparing to other phones , with a weight of 5.78 ounces. This cellphone is a little thick for current standards, with a thickness of 0.51 inches.
This phone is only equipped with an 8 megapixels back facing camera. It also films videos up to 1280x720 (HD) at 20 fps. This camera also includes flash.
This device includes a nice 4.1 inches display with a 800 x 480 resolution, which makes everything look vivid. Its display uses AMOLED capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Dell Venue uses a 1400 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery providing the Dell Venue with a quite short battery life.
The Dell Venue provides Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot) and 3G fast internet connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Dell Venue works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone also comes with a few cool features such as Bluetooth (3.0) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is not very convinient considering it costs 400 dollars, and many similar phones are being sold for much less than that.
KingSener 74XCR Laptop Battery 74XCR for Dell Venue 8 Pro (5830) 32GB T01D Tablet 3.7V 18WH
Shop now
Dentsing 9MGCD Battery 7.4V Replace for Dell Venue 11 Pro 5130 Tablet T8NH4 0T8NH4 XMFY3 312-1453 VYP88
Shop now
Dell Venue 11 Pro 7130 1920x1080 Resolution 10.8" Tablet LCD Assembly XGRM5 0XGRM5 CN-0XGRM5 LTL108HL01 6FR8F
Shop now
Dell Venue Pro Phone 8 GB with Windows 7 Operating System, 5MP Camera for ATT Network
Shop now
Dell Venue 11 Pro 5130 7130 7139 7140 Mobile Tablet Slim Keyboard TY6PG New
Shop now
Micro USB Ethernet Adapter for Android Windows Tablet, Nexus Player, Dell Venue - Wired LAN Connection
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Dell |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Also Known As: | Dell Thunder |
| Dimensions: | 4.76 x 2.52 x 0.51 inchesMetric12.09 x 6.4 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 5.78 ouncesMetric163.86 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 400.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (16M colors) |
| Size: | 4.1 inchesMetric10.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 228 pixels per inchMetric89.76 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM8250 |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| Internal Memory: | 1 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (20 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.