Fly Horizon 1 IQ239 is a low-end Android phone, featuring a 3.5" screen, a fast 1000 MHz CPU, a 2 megapixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. Let's take a better view of what this cellphone can give us.
The Fly Horizon 1 IQ239 comes with a good performance processing unit speeding at 1000 megahertz and only 256 MB of RAM memory. This cellphone counts with a poor 524,29 MB internal memory, which could be enough for basic users considering it also has a slot for external memory cards to store pictures and videos.
Fly made a really good design job making this phone as lightweight as 3.49 oz. This device is only available in black color. While the Fly Horizon 1 IQ239 is as big as 4.66" long and 2.48" wide, it only packs a way smaller 3.5 inches display. Even though this device is slim it's not even close to being one of the thinnest phones nowadays, with a thickness of 0.45".
This cellphone is equipped with two cameras, a 2 megapixels back camera and a 0.3 MP front facing camera. It is also able to capture 720x480 videos at 25 frames per second. In addition, the camera features geo tagging.
Fly equipped this cellphone with an average 3.5" display, and a resolution of 480 x 320 , making everything look nice. Its display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Fly Horizon 1 IQ239 has a small sized 1100 mAh removable battery that provides this cellphone a below average battery durationcompared to other phones.
This cellphone has wifi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G connection type, supported by EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards so it can to use 2 different phone numbers in the same cellphone.
This cellphone also comes with a couple of nice features like Bluetooth (enables communication with other phones and accessories) and GPS Navigation, and Accelerometer.
Fly is selling this phone for 249 dollars, which is not a good offer for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.66 x 2.48 x 0.45 inchesMetric11.84 x 6.3 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 3.49 ouncesMetric98.94 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 720 x 480 (25 fps) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.