Fly Horizon 2 IQ436 is a low level phone, packed with a 1000 megahertz processor, a 3.5" multi-touch screen, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
Fly sells this phone with a fast CPU clocking at 1000 MHz with 512 MB of RAM. This cellphone comes with a 524,29 MB internal memory, a low amount that might be enough for basic users having that it also has an SD card slot to store photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
Fly made this cellphoneavailable just in color orange. It appears that Fly forgot about optimizing the weight in this 4.02 oz cellphone.
The Fly Horizon 2 IQ436 is equipped with two cameras, a 3.2 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. The Fly Horizon 2 IQ436 can also capture videos in 720x480 at 25 fps. In addition, this cellphone's camera also counts with geo tagging and flash.
This cellphone is equipped with a good level 3.5" display with a 480 x 320 resolution, making everything look good. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This device has a 1500 mAh mid capacity battery providing the Fly Horizon 2 IQ436 with a not very long battery duration.
This cellphone features wi-fi connection (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
This phone also features a handful of nice characteristics such as Bluetooth (allows communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and Accelerometer.
This cellphone is not a good choice considering it is sold for 249 dollars, and other similar cellphones are being sold much cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.54 x 2.38 x 0.49 inchesMetric11.53 x 6.05 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 4.02 ouncesMetric113.97 gImperial |
| Colors: | Orange |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Talk Time: | 4.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 720 x 480 (25 fps) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.