Gionee Gpad G2 is a mid level Android phone, with a 1200 MHz Quad-Core processor, a 5.3-inches multi touch capacitive screen, and 2 cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 2 MP front camera.
The Gionee Gpad G2 has a gorgeous design, with a thickness of just 0.39 inches. This cellphone is quite a compact cellphone, taking into consideration it has a 5.3 inches screen and it has just 6.02" long and 3.05" wide.
This cellphone is equipped with a very fast 1.2 GHz Quad-Core CPU and only 1 GB of RAM which is a little bit disappointing comparing with the Gionee Gpad G2's great CPU. Graphic calculations generally eats lots of processor cycles, so it also has an additional PowerVR SGX544 graphics processing unit working at 384 MHz to help the processor with those tasks. This cellphone has a 4 GB internal storage, a fair amount that should be enough for the average user knowing that this phone also has a slot for SD memory cards to store photographs and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This phone is equipped with a very good 960 x 540 5.3 inches display, giving this cellphone a good image quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 mega-pixels front camera. The camera also counts with a few good characteristics: flash, auto-focus and geo tagging.
This device counts with WiFi capability (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot). This device comes with 2 SIM cards so it can to work with two different phone numbers at the same time.
The Gionee Gpad G2 also comes with some interesting characteristics such as Bluetooth (4.0), GPS and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device comes with a 3000 mAh great Li-Polymer replaceable battery that can keep this phone running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all.
This cellphone is not very cheap considering it costs $ 249, while some similar devices can be found for much less money.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 6.02 x 3.05 x 0.39 inchesMetric15.29 x 7.75 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.3 inchesMetric13.5 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 208 pixels per inchMetric81.89 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.