HP Pre3 GSM is a decently made cellphone released some years ago, in 2011, including a 3.6-inches multi touch display, a 1400 MHz processing unit, and two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front side camera. Let's take a closer look at what this device has to offer.
This cellphone is quite thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.63 inches. This cellphone feels a bit heavyweight for a cellphone of this size, with a weight of 5.5 oz.
HP packed the HP Pre3 GSM with a nice 3.6-inches screen, and a resolution of 800 x 480 , which makes all pictures and movies look very good.
This cellphone is equipped with a powerful processor running at 1400 MHz and 512 MB of RAM. The HP Pre3 GSM counts with an 8 GB quite large internal storage and though it doesn't count with an SD memory card expansion slot, it should be enough to install a couple hundred games and applications, but it may not be suitable if you are fan of the heaviest games available nowadays.
The HP Pre3 GSM provides Wi-Fi connection (and it can be shared with other devices acting as a wireless modem or router) and 3G fast connectivity, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This device has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera. This phone can also capture videos in 1280x720 (HD). This camera also counts with a couple of useful features like auto-focus, flash and geo tagging.
This cellphone also includes a couple of interesting characteristics as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The HP Pre3 GSM uses a 1230 mAh medium capacity Li-Ion removable battery providing this phone with a quite short battery life.
The HP Pre3 GSM is not cheap at all considering it is priced 299 dollars, and other similar cellphones are a lot cheaper than that.
HP Chromebook 11-inch Laptop - Up to 15 Hour Battery Life - MediaTek - MT8183 - 4 GB RAM - 32 GB eMMC Storage - 11.6-inch HD Display - with Chrome OS - (11a-na0021nr, 2020 Model, Snow White)
Shop now
2020 Flagship HP 14 Chromebook Laptop Computer 14" HD SVA Anti-Glare Display Intel Celeron N5000 Quad-Core Processor 4GB DDR4 64GB eMMC WiFi Webcam Chrome OS (Renewed)
Shop now
HP Sprocket Portable 2x3" Instant Photo Printer (Luna Pearl) Print Pictures on Zink Sticky-Backed Paper from your iOS & Android Device.
Shop now
HP Sprocket Select Portable 2.3x3.4" Instant Photo Printer (Eclipse) Print Pictures on Zink Sticky-Backed Paper from your iOS & Android Device.
Shop now
HP Sprocket Studio Photo Printer – Personalize & Print, Water- Resistant 4x6" Pictures (3MP72A)
Shop now
HP ENVY 6455e All-in-One Wireless Color Printer with bonus 6 months Instant Ink with HP+ (223R1A)
Shop now
HP OfficeJet Pro 8025e Wireless Color All-in-One Printer with bonus 6 free months Instant Ink with HP+ (1K7K3A)
Shop now
HP DeskJet 4155e All-in-One Wireless Color Printer, with bonus 6 months free Instant Ink with HP+ (26Q90A)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | webOS 2.2 |
| Dimensions: | 4.37 x 2.52 x 0.63 inchesMetric11.1 x 6.4 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Release date: | 2011-02-09 |
| Price: | $ 299.00 |
Display | |
| Size: | 3.6 inchesMetric9.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 259 pixels per inchMetric101.97 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1230 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.