HTC Desire 300 is a not so powerful device, packing a 4.3 inches multi touch display, a powerful Dual-Core processor running at 1 gigahertz, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. That's everything we have to say? Not at all, it's only the introduction of a detailed review.
This cellphone's thickness (0.4") is a bit far from current standards, but it still feels quite fine in the user's hand. HTC made this cellphone in black and white. HTC did a very nice design job making this phone as lightweight as 4.23 oz.
HTC equipped this phone with a Qualcomm Snapdragon S4 chip, backed up by a great performance 1 GHz Dual-Core processor and 512 MB of RAM. Graphic intensive applications generally eats a lot of CPU time, so the HTC Desire 300 also uses a 245 megahertz Adreno 203 GPU to take care of them, leaving the CPU free for other tasks. The HTC Desire 300 comes with a 4 GB internal storage memory, a passable quantity that should be enough for the vast majority of users considering that this phone also has a slot for an external memory card to store songs, photographs and videos.
The HTC Desire 300 is equipped with a nice 4.3 inches screen with a 800 x 480 resolution, which makes all pictures and movies look beautiful. This screen uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone has two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 MP front camera. Its back side camera has an aperture of F2.8 so it has some trouble taking sharp photographs in low light environments. To complete the camera, it also counts with auto-focus.
The HTC Desire 300 features wifi connection (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot) and fast 3G connection type, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a Micro SIM card for GSM services.
The HTC Desire 300 comes with a 1650 mAh medium capacity Li-Polymer replaceable battery providing the HTC Desire 300 with a quite short battery duration.
This phone also features a handful of interesting features such as Bluetooth (4.0) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is very overpriced considering it costs $ 249, while other similar devices are sold for much less than that. If you are looking for a device majorly for internet broswing and social networks, you will definitely be very satisfied with this cellphone.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked Android OS Smartphone (Amazing Silver) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2 |
| Dimensions: | 5.19 x 2.61 x 0.40 inchesMetric13.18 x 6.63 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Focal length: | 34mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.