HTC Desire 620 is a powerful Android HTC Sense 6 UI phone, coming with a pretty large 5-inches display, a very powerful 1.2 GHz Quad-Core 64-bits processing unit, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. But let's get into much more detail.
HTC decided to build this device with a Qualcomm Snapdragon 410 8916 chip, packing a high performance 64 bit Quad-Core CPU ticking at 1.2 gigahertz and only 1 GB of RAM memory which is a bit disappointing for a device of this level. Handling graphic calculations, this phone also uses a 450 megahertz Adreno 306 GPU. This phone has a quite large 8 GB internal storage and an SD memory slot, which allows you to store a couple hundred applications and games without worrying about space.
HTC has made a great job making this device as lightweight as 5.11 oz. Being just 0.38" thick,this phone is incredibly slim and good-looking.
HTC designed the HTC Desire 620 with a interesting 5 inches display, and a resolution of 1280 x 720 (HD), giving this cellphone a detailed graphical experience. Its display uses S-LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone provides wifi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a router or modem), LTE 4G high speed data connection and also HSPA+ connectivity, that is a lower speed 4G variation and 3G fast connection type, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses two Micro SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines or carriers in the same device.
This device has two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front side camera. This phone also captures videos in 1920x1080 (Full HD). The camera also counts with a few useful features like auto-focus, flash, fast burst mode, face detection shooting and geo tagging.
The HTC Desire 620 also comes with a couple useful features like Bluetooth (4.0) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The HTC Desire 620 packs a 2100 mAh amazing Li-Polymer battery providing this phone a good battery life.
HTC is selling the HTC Desire 620 for $ 250, which is high for this kind of cellphone. This device is probably the right one for you if you will use this cellphone for work, are looking for a cellphone to play games, need a cellphone to mostly use social networks or want this cellphone to take tons of pictures.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked Android OS Smartphone (Amazing Silver) - International Version
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android HTC Sense 6 UI |
| Dimensions: | 5.91 x 2.86 x 0.38 inchesMetric15.01 x 7.26 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.11 ouncesMetric144.87 gImperial |
| Price: | $ 250.00 |
Display | |
| Screen Type: | S-LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Talk Time: | 19.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.40 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 900 (band 8), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.