HTC Wildfire S T-Mobile is a decent quality Android cellphone, with a good 600 megahertz CPU, a 5 mega-pixels back camera and a 3.2" multi touch display. But it's time to get into a bit more detail.
This cellphone ships with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 system chip, holding a quite powerful 600 MHz processor with 512 MB of RAM memory. Graphic calculations usually eats lots of CPU cycles, so this phone also also has an Adreno 200 graphics processing unit speeding at 128 MHz to take care of them, leaving the processor free for other tasks.
This phone feels a bit heavy comparing to other cellphones , with a weight of 3.7 oz.
This cellphone is equipped with only a 5 MP back facing camera. It is also able to capture videos in 720x480 at 24 fps. The camera also features flash and auto-focus.
HTC designed this cellphone with an average 3.2" screen, and a resolution of 480 x 320 , which makes all photos and movies look quite nice. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The HTC Wildfire S T-Mobile comes with a 1230 mAh medium Li-Ion removable battery that provides this cellphone a quite short battery lifecompared to other cellphones. HTC says this phone has a talk time of 6.7 hs and a stand by time of 312 hs.
This cellphone has wi-fi capability (which it can provide to other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connectivity, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The HTC Wildfire S T-Mobile works with a SIM card to use GSM services.
This phone also features a couple nice characteristics such as Bluetooth, GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The HTC Wildfire S T-Mobile costs about 120 dollars, not a good offer for this kind of phone.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked Android OS Smartphone (Amazing Silver) - International Version
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Also Known As: | HTC Marvel |
| Dimensions: | 4.10 x 2.34 x 0.49 inchesMetric10.41 x 5.94 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Price: | $ 120.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1230 mAh |
| Stand-by Time: | 312 hours |
| Talk Time: | 6.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 720 x 480 (24 fps) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.