Huawei Ascend Y220 is a decent Android phone, including a 3.5-inches multi-touch display, a fast Dual-Core processing unit ticking at 1000 MHz and a 0.3 megapixels back facing camera.
This phone is equipped with a great performance Dual-Core processor running at 1000 megahertz, included in the MediaTek MT6572M chip and only 256 MB of RAM. Handling graphic intensive applications, it also counts with a 500 MHz ARM Mali-400 GPU. This device comes with a 524,29 MB internal storage memory, a poor amount that could be enough for basic users considering that this phone also has an SD memory slot to store songs, photos and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
This cellphone is offerred in two different color options, black and white. Huawei appears to have forgotten about weight optimization in this 4.59 ounces phone.
This device has a good level 480 x 320 3.5 inches screen, which makes everything look nice.
This cellphone is only equipped with a 0.3 megapixels back camera.
This phone comes with a 1350 mAh medium sized battery, which is quite poor for a demanding phone like this.
This cellphone provides WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a router), 4G HSPA+ data connection, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G internet connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
This phone also includes Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is really overvalued considering it is priced $ 249, while some similar phones are being sold for much less than that. Huawei packs this cellphone with Battery, Charger, Quick Start Guide. and USB cable.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.59 x 2.39 x 0.48 inchesMetric11.66 x 6.07 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Accessories: | Battery, Charger, Quick Start Guide., USB cable |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB (266 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1350 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.