Huawei Ascend Y300 is a mid level cellphone, including a 4 inches screen, a fast Dual-Core CPU speeding at 1000 megahertz, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Huawei decided to build this cellphone using a great performance Dual-Core processor speeding at 1 GHz, bundled in a Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 system chip and 512 MB of RAM. Collaborating with graphic rendering, it also has a 245 megahertz Adreno 203 graphics processing unit. This cellphone comes with a medium 4 GB internal storage memory, which is adequate for the average user considering this cellphone also has a slot for SD memory cards to store photographs and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
It seems like Huawei decided not to care much about the weight in this 4.59 oz cellphone. Even though this cellphone is very thin it's not so slim as many other phones on sale, with a thickness of 0.44 inches. This cellphone is sold in 2 different colors, black and white.
This device is equipped with two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. In addition, the camera has auto-focus and flash.
This cellphone has a good looking 800 x 480 4-inches display, which makes it hard to see the pixels forming the display. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone comes with a 1730 mAh medium sized battery providing this phone with a quite short battery life. Huawei informs a 320 hours stand by time and a 5.3 hours talk time for this phone.
The Huawei Ascend Y300 features wi-fi connectivity (and it can be shared with other devices as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM services.
This phone also includes a few cool characteristics such as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is very expensive considering it is sold for 249 dollars, and many similar devices are being sold much cheaper than that. If you are looking for a social cellphone, this cellphone is probably a very good choice for you.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 4.90 x 2.51 x 0.44 inchesMetric12.45 x 6.38 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1730 mAh |
| Stand-by Time: | 320 hours |
| Talk Time: | 5.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.