Huawei Honor 6 is a complete Android phone, which features a very powerful Octa-Core processing unit (they are really a Quad-Core speeding at 1700 MHz and a Quad-Core at 1300 MHz), a good size 5" capacitive display, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front camera.
Huawei only offers this phone in color black. While this phone is only 5.5 inches long, it manages to pack a 5" display. Being just 0.3" thick,this phone is very thin and practical. Huawei has made an amazing design job making this cellphone as lightweight as 4.59 ounces.
Huawei packed the Huawei Honor 6 with a high-tech 5-inches display, and a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, providing this phone with a high level graphic quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
Huawei decided to equip this phone with a very fast Octa-Core CPU (although they are really a Quad-Core at 1.7 GHz and another Quad-Core running at 1300 MHz), bundled in the HiSilicon Kirin 920 chip and a large 3 GB of RAM. A good aspect of this phone is its big 16 GB internal storage and an SD card slot, allowing the user to install a couple hundred games and applications without running out of space.
This phone is equipped with two cameras, a 13 MP back side camera and a 5 MP front-facing camera. In addition, this cellphone's camera also counts with a couple of nice characteristics like auto-focus, flash, geo tagging and face detection shooting.
The Huawei Honor 6 has WiFi connectivity (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE-A 4G really quick connection type and also HSPA+ connectivity (which is a bit slower 4G type) and the fastest 3G data connection, over HSDPA and EDGE technologies. This cellphone works with a Micro SIM card to connect to GSM networks.
This device also includes a few interesting features like Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone features a 3000 mAh incredible Li-Ion non-removable battery that can keep it running for several hours without charging it at all. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it begins to last shorter, whereas with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes an issue.
Huawei is offering this device for 295 dollars, which is not cheap for this kind of phone. No matter if you are looking for a cellphone to play tons of games, want this phone mostly for social networks and internet browsing, will use it for work or want it to take tons of photos, this phone is definitely a good choice for you.
Huawei Honor 10 Dual-SIM 128GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G Smartphone (Phantom Blue) - International Version
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
HUAWEI Honor 8X (64GB + 4GB RAM) 6.5" HD 4G LTE GSM Factory Unlocked Smartphone - International Version No Warranty JSN-L23 (Blue)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei Honor 8X (64GB + 4GB RAM) 6.5" HD 4G LTE GSM Factory Unlocked Smartphone - International Version No Warranty JSN-L23 (Black)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 International Version - Midnight Black
Shop now
Huawei Nova 5T YAL-L21 128GB 6GB RAM International Version - Crush Blue
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Klein Blue, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Also Known As: | Huawei Mulan, Huawei Glory 6 |
| Dimensions: | 5.50 x 2.74 x 0.30 inchesMetric13.97 x 6.96 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 295.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 920 |
| Processor: | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1700 MHz + Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T628 MP4 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 800 (band 20), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.