Huawei IDEOS X1 is a mid-to-low level Android device, equipped with a quite powerful CPU running at 528 megahertz, a 2.8-inches multi touch screen and a 3.2 MP back-facing camera. Is that all? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
Huawei decided to equip this device with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 chip, holding a fast CPU speeding at 528 MHz with as little as 256 MB RAM memory.
Huawei didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.53 oz cellphone. This device is a bit thick for today's standards, being as thick as 0.51 inches. This cellphone isn't a compact phone, considering it is 4.09" long and 2.2" wide,but it just packs a 2.8 inches screen.
Huawei designed this phone with an average 2.8 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look nice. Its display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This device only has a 3.2 MP back side camera.
This phone includes wi-fi connection (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G fast connection type, supported by HSPA and UMTS technologies. This device uses a SIM card for GSM networks.
This device also comes with a couple nice features like Bluetooth (2.1), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a 1200 mAh small capacity Li-Ion removable battery providing the Huawei IDEOS X1 with a below average battery life. This device has an aproximate 4 hours talk time and a 336 hours stand by time according to Huawei.
Huawei is selling the Huawei IDEOS X1 for $ 80, which is a high price for this kind of phone.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Also Known As: | T-Mobile Rapport |
| Product code: | U8180-1 |
| Dimensions: | 4.09 x 2.20 x 0.51 inchesMetric10.39 x 5.59 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
| Price: | $ 80.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 336 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.