Huawei Sonic is a fair quality phone, coming with a 3.5 inches touch-screen, a quite powerful CPU running at 600 MHz and a 3.2 MP back camera. We will get a better idea about this phone's features when we get into more details.
This cellphone is equipped with a quite powerful processor clocking at 600 megahertz with as little as 256 MB RAM memory.
The Huawei Sonic is a bit heavy comparing with today standards, weighting 4.23 ounces. The Huawei Sonic is available only in color gray.
The Huawei Sonic has an average 480 x 320 3.5-inches display, providing this device with a nice graphical experience. Its display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone includes Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a router or modem) and 3G fast connection type, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM carriers.
The Huawei Sonic is equipped with only a 3.2 mega-pixels back facing camera.
This cellphone also features plenty of great features like NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone has a good 1400 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage.
Huawei is selling this phone for 90 dollars, which is a high price for this kind of device.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.58 x 2.38 x 0.47 inchesMetric11.63 x 6.05 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 90.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.