Huawei Valiant is a decently made phone, which features a medium 4 inches multi-touch screen, a powerful 1 GHz Dual-Core processor and a 3 megapixels back side camera. Is that all? No, it's only the introduction of this extreme review.
This cellphone ships with a Qualcomm Snapdragon MSM8225 chip, which holds a good performance 1 gigahertz Dual-Core CPU and 768 MB RAM memory. Graphic intensive games and apps often uses lots of processor cycles, so it uses an extra Adreno 203 GPU speeding at 245 MHz to help the processor with those tasks. This cellphone has a 4 GB internal storage memory, a moderate quantity that should be fine for the majority of users considering that this cellphone also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone is a bit heavy comparing to other cellphones , with a weight of 4.94 ounces. This phone's thickness of 0.45 inches is quite far from nowadays standards, but it still feels right in the hand. This phone is only available in black color.
Huawei equipped the Huawei Valiant with a good looking 4" display, and a resolution of 800 x 480 , which makes everything look beautiful.
This device only features a 3 MP back facing camera. It is capable of shooting VGA 640x480 videos at 15 frames per second.
The Huawei Valiant counts with WiFi connection (but it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
This cellphone features a 1750 mAh medium battery providing the Huawei Valiant with a poor battery life. Huawei afirms this phone has a 10 hours talk time and a 560 hours stand by time.
This cellphone also features a couple useful features such as Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Huawei Valiant may not be a great choice considering it is priced 79 dollars, and many similar devices cost less than that.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | Y301 |
| Dimensions: | 4.96 x 2.51 x 0.45 inchesMetric12.6 x 6.38 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon MSM8225 |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 768 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Stand-by Time: | 560 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (15 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1700/2100, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.