Icemobile Galaxy Prime is a low level cellphone, counting with a good size 5.2-inches multi touch screen, a quite powerful processor clocking at 650 MHz, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front camera.
The Icemobile Galaxy Prime just has 0" long and 0 inches wide, but it manages to hold a 5.2 inches screen. Icemobile made this phone in black and white.
This cellphone ships with a powerful 650 MHz CPU. This phone comes with a 4 GB internal storage memory, a decent amount that should be enough for the average user having that it also has an SD card slot to store photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
The Icemobile Galaxy Prime has two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. In addition, this cellphone's camera also counts with flash and geo tagging.
The Icemobile Galaxy Prime includes a good level 5.2" screen with a 800 x 480 resolution, making everything look good. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This device offers Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone has dual SIM cards so it's able to use two different phone lines and even different carriers in the same phone.
The Icemobile Galaxy Prime features a big capacity 2200 mAh replaceable battery that can keep it running for many hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
This cellphone also includes some nice features such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This device costs $ 249, very expensive for a device this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3.6 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 179 pixels per inchMetric70.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 650 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.