ICEMOBILE Galaxy Prime Plus is a modest cellphone, which counts with a 5 MP back facing camera, a big 5" touch-screen and a fast 1.2 gigahertz Dual-Core CPU.
Icemobile ships this device with a great performance 1200 megahertz Dual-Core processing unit and 512 MB of RAM memory. This cellphone comes with a moderate 4 GB internal storage memory, which is adequate for most users considering it also has an SD memory card expansion slot .
The ICEMOBILE Galaxy Prime Plus is only 0" long and 0" wide, but it is able to fit a a 5" display. Icemobile made this cellphoneavailable just in black and white.
This phone has only a 5 MP back facing camera. This phone also has flash.
This device has a poor 5-inches display with a x resolution, which makes display pixels too big and noticeable.
This phone features WiFi capability (although it can't be shared with other devices around, acting as a router or modem) and 3G connectivity, over EDGE technologies. This phone uses two SIM cards so it's able to work with two different phone numbers at the same time.
This phone also includes some cool characteristics as Bluetooth and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ICEMOBILE Galaxy Prime Plus features a 2150 mAh great replaceable battery that provides this phone a quite long battery duration.
This phone is really overvalued considering it is offerred for 149 dollars, while other similar cellphones are offerred way cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.0.4 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 149.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Pixel density: | 40 pixels per inchMetric15.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.