Karbonn Titanium S1 Plus is a decently made Android phone, counting with a high speed 1.2 GHz Quad-Core CPU, a 4" capacitive display, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front side camera.
The Karbonn Titanium S1 Plus is very slim and comfortable, though it's not close to being one of the thinnest cellphones currently available, with a thickness of 0.41". Karbonn made the Karbonn Titanium S1 Plusavailable just in orange and white.
Karbonn decided to equip the Karbonn Titanium S1 Plus using an extremely powerful Quad-Core processor running at 1.2 gigahertz with only 1 GB RAM memory which is a bit disappointing for a cellphone this good. Graphic intensive tasks often eats a lot of CPU processing time, so this phone also has an additional Adreno 302 graphics processing unit speeding at 400 MHz to take some work out of the CPU. This device counts with a 4 GB internal storage, a fair amount that should be adequate for the average user knowing that it also has a slot for SD memory cards .
Karbonn packed this cellphone with a very good 4-inches screen, and a resolution of 800 x 480 , making everything look very good.
The Karbonn Titanium S1 Plus counts with wi-fi capability (which it can share with other devices as a mobile hotspot) and 3G fast connection type, supported by HSPA and EDGE technologies. The Karbonn Titanium S1 Plus uses 2 SIM cards to be able to to work with 2 different carriers or phone lines in the same device.
This cellphone has two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. This phone also counts with some nice features like auto-focus, flash and geo tagging.
This device also features some interesting characteristics such as Bluetooth (enables communication with other cellphones, computers and accessories), GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device uses a 1500 mAh mid capacity Li-Ion battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage. This device has a reported stand by time of 220 hours and a talk time of 3.5 hs.
This cellphone is priced 249 dollars, high for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.52 x 0.41 inchesMetric12.4 x 6.4 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Orange and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.