Lenovo S650 is a good quality device, packed with a high performance Quad-Core processor running at 1300 MHz, a 4.7-inches multi-touch screen, and 2 cameras, an 8 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the starting point of this extreme review.
This cellphone comes with a MediaTek 6582 system chip, which holds a high-tech 1.3 gigahertz Quad-Core processor and only 1 GB RAM memory which is a little poor for a device this powerful. Graphic rendering often consume lots of CPU time, so this cellphone also counts with an ARM Mali-400 GPU working at 500 megahertz to help handle those graphic tasks. A good aspect of this cellphone is the 8 GB quite large internal memory and an SD memory slot, allowing you to store hundreds of apps and games without any trouble.
Regarding its construction quality, the Lenovo S650 is built with Plastic. This cellphone is much lighter than what you would expect from a phone like this. While the Lenovo S650 just has 5.43" long, it's still able to fit a a 4.7 inches screen. This phone is just 0.34" thick, making it one of the thinnest phones out there.
This device has a good looking 960 x 540 4.7-inches screen, which makes everything look beautiful. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone counts with wifi connectivity (which it can share with other devices acting as a wireless router or modem), 4G (HSPA+) connectivity, which is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connectivity, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone supports dual SIM to be able to to use two different carriers or phone numbers at the same time.
This cellphone has two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera. In addition, this phone's camera also counts with flash and auto-focus.
This phone also features a couple useful features as Bluetooth (for communication with other cellphones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Lenovo S650 counts with a medium 2000 mAh Li-Polymer replaceable battery that provides the Lenovo S650 a quite short battery duration comparing with other similar cellphones.
This device is being sold for $ 155, which is a high price for a phone this level. This cellphone is probably very appropiate it doesn't matter whether you will use this device mostly for social networks or need a device to play games.
2020 Lenovo ThinkPad E15 15.6" FHD Full HD (1920x1080) Business Laptop (Intel 10th Quad Core i5-10210U, 16GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD) Type-C, HDMI, Windows 10 Pro + HDMI Cable
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 3 11" Laptop, 11.6-Inch HD (1366 x 768) IPS Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64 GB eMMC, Chrome OS, 82HG0006US, Blizzard White
Shop now
Lenovo IdeaPad 1 14 14.0" Laptop, 14.0" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB DDR4 RAM, 64 GB SSD Storage, Intel UHD Graphics 600, Win 10 in S Mode, 81VU0079US, Ice Blue
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 11 Chromebook 11.6" Laptop, 11.6" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB LPDDR4 RAM, 64GB eMMC Storage, Intel UHD Graphics 600, Chrome OS, 82BA0003US, Onyx Black
Shop now
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15 15.6" Laptop, 15.6" FHD (1920 x 1080) Display, AMD Ryzen 5 5600H Processor, NVIDIA GeForce GTX 1650, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD Storage, Windows 10H, 82K20015US, Shadow Black
Shop now
2020 Latest Lenovo IdeaPad 5 15 Laptop 15.6 inch FHD AMD 8-Core Ryzen 7 4700U (Beats i7-10510U) 16GB RAM 512GB SSD Backlit KB Fingerprint Dolby Audio Win 10 + HDMI Cable
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.43 x 2.75 x 0.34 inchesMetric13.79 x 6.99 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 4.44 ouncesMetric125.87 gImperial |
| Materials: | Plastic |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 234 pixels per inchMetric92.13 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek 6582 |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.