LG C320 is a not very powerful phone, including a little 2.5" screen, a 2 mega-pixels back-facing camera and a processor ticking at MHz. We will get a better idea about this cellphone's specifications when we get into more details.
This cellphone is a bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.63 inches. Although the LG C320 is as big as 3.58" long, it only comes with a way smaller 2.5" display. LG forgot about weight optimization in this 4.06 oz phone, far heavier than other similar cellphones.
This cellphone ships with a powerful processor ticking at MHz and only 128 MB RAM.
This phone has a nice 240 x 320 (QVGA) 2.5-inches display, giving this device a good graphic quality.
This phone includes 3G internet connection, over EDGE technologies. This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This phone only has a 2 mega-pixels back facing camera.
This cellphone comes with a poor capacity 900 mAh Li-Ion removable battery providing this device with a quite short battery duration. LG reports a stand by time of 300 hs and a talk time of 3.3 hs for this device.
This phone is really overvalued considering it is sold for $ 845, while many similar cellphones cost a lot less than that.
LG 32UN880-B 32" UltraFine Display Ergo UHD 4K IPS Display with HDR 10 Compatibility and USB Type-C Connectivity, Black
Shop now
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Town |
| Dimensions: | 3.58 x 2.48 x 0.63 inchesMetric9.09 x 6.3 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Price: | $ 845.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.5 inchesMetric6.4 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.