LG E300 is a low end phone, including a small sized 2.8" display and a 2 MP back facing camera.
The LG E300 is quite thick for nowadays standards, with its 0.52" thickness. While the LG E300 has 4.17" long, it only holds a way smaller 2.8" screen. LG appears to have forgotten about weight optimization in this 3.44 ounces cellphone.
This phone counts with a moderate 2 GB internal storage, which is adequate for most users having that this device also has an SD memory slot .
The LG E300 only features a 2 MP back camera.
LG equipped the LG E300 with a nice 2.8 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look quite colorful and brightful. Its display uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
The LG E300 features 3G connection type, over EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM services.
This cellphone is being sold for about $ 1075, very expensive for a phone this level.
LG 27UL850-W 27 Inch UHD (3840 x 2160) IPS Display with VESA DisplayHDR 400 and USB Type-C Connectivity, White
Shop now
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Marimba |
| Dimensions: | 4.17 x 2.28 x 0.52 inchesMetric10.59 x 5.79 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 3.44 ouncesMetric97.52 gImperial |
| Price: | $ 1075.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
| TV: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.