LG Enact is a mid-level Android phone, which features a 4" multi-touch capacitive screen, a good performance 1200 megahertz Dual-Core processing unit, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera. Great! That's it? Not at all, it's only the shortest summary in history.
The LG Enact is a bit thick compared to current devices, with a thickness of 0.62 inches. The LG Enact only has 4.37" long and 2.06 inches wide, but it is still able to fit a a 4 inches display. In this case, LG forgot about optimizing the weight, putting together a 5.99 oz product. LG only offers the LG Enact in black color.
LG decided to equip this device using a Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8930 system chip, packing a powerful Dual-Core CPU running at 1200 megahertz. Handling graphic rendering, it also counts with an Adreno 305 graphics processing unit ticking at 450 megahertz. A nice point of this phone is its 8 GB quite big internal storage and a slot for SD memory cards, enough to install a couple hundred applications and games without any problem.
The LG Enact is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. It can also film videos in Full HD 1920x1080. This camera also features a couple of useful features: auto-focus, flash, smile detection shooting and HDR mode.
The LG Enact is equipped with a very good 4-inches screen with a 800 x 480 resolution, which makes everything look very good. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The LG Enact packs a 2460 mAh long lasting replaceable battery, enough to provide the LG Enact with a great battery duration. According to LG, this cellphone has a reported talk time of 11.6 hours and a stand by time of 216 hs.
This phone provides Wi-Fi connectivity (which can be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G LTE high performance connectivity and 3G internet connection, supported by EV-DO A technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM enabled cellphone and it can connect to CDMA networks.
The LG Enact also includes a couple useful characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is not very convinient considering it costs $ 119, and some similar cellphones are being sold much cheaper than that. If you are looking for a social device, you will definitely love this phone.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2, 4.1.2 |
| Product code: | VS890 |
| Dimensions: | 4.37 x 2.06 x 0.62 inchesMetric11.1 x 5.23 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 5.99 ouncesMetric169.81 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 119.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8930 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2460 mAh |
| Stand-by Time: | 216 hours |
| Talk Time: | 11.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 13) |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.