LG L60 is an interesting Android phone, which features a 4.3 inches touch-screen, a very fast 1.3 gigahertz Dual-Core processing unit, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
LG offers this phone in two different colors, black and white. Even though this cellphone just has 4.89 inches long and 2.61 inches wide, it manages to contain a 4.3 inches screen. The LG L60 is much lighter than what you expect from a phone like this.
This cellphone comes with a very powerful 1.3 GHz Dual-Core processor and only 512 MB of RAM memory which is a bit poor comparing with the LG L60's impressive CPU. Collaborating with graphic calculations, this phone also counts with an Adreno 305 GPU running at 450 MHz. This cellphone has a passable 4 GB internal storage, which is adequate for most users having that this cellphone also has a slot for an external memory card to store songs, photographs and videos.
The LG L60 features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 MP front camera. It can also film VGA 640x480 videos at 30 frames per second. The camera also counts with flash and geo tagging.
LG packed this cellphone with a very good 4.3" screen, and a 800 x 480 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels in the screen. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone has a medium capacity 1540 mAh Li-Ion removable battery, which is not really enough for a demanding device like this. According to LG, this phone has a reported 264 hours stand by time and a 5.2 hs talk time.
This cellphone counts with Wi-Fi connectivity (and it can provide it to other devices acting as a wireless modem), HSPA+ (4G) connection type, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The LG L60 uses two Micro SIM cards so it's able to work with two different phone numbers and even different carriers.
This cellphone also features a few nice characteristics like Bluetooth (4.0), GPS Navigation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
LG offers this device for 249 dollars, which is not a good offer for this type of cellphone. This cellphone is definitely a good choice if you want a social device or want it to play tons of games. LG also sells the LG L60 with Charger, Stereo Ear Microphone, Battery, Manual and USB Data Cable.
LG K22+ Plus LM-K200HAW Smartphone, US+LATIN 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, Titan - Unlocked w/ 64GB SD Bundle
Shop now
LG Phoenix 5, 5.7-inch HD+ Display, (16GB, 2GB RAM), 13 MP+Wide 5 MP Dual Cameras, 3000mAh Battery, Android Q, 4G LTE, GSM Unlocked Smartphone (AT&T, T-Mobile, Metro, Cricket) - Silver (Renewed)
Shop now
Nillkin Super Clear Anti-Fingerprint Protective Film for LG L60 (X145) - Retail Packaging - Transparent
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | X145 |
| Dimensions: | 4.89 x 2.61 x 0.47 inchesMetric12.42 x 6.63 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Accessories: | Battery, Charger, Manual, Stereo Ear Microphone, USB Data Cable |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Stand-by Time: | 264 hours |
| Talk Time: | 5.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.