LG Lotus Elite is a low level device, featuring a 2 MP back facing camera and a 2.4" screen.
LG sells the LG Lotus Elite in 2 different color options: black and red. LG didn't put much effort to reduce weight in this 4.8 oz device, far heavier than other similar devices. This phone is a little thick for today's standards, with a thickness of 0.7 inches. This phone is 3.4 inches long and 2.4" wide, it just holds a much smaller 2.4 inches screen.
The LG Lotus Elite is equipped with only a 2 mega-pixels back camera.
LG packed this phone with a good level 2.4-inches screen, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), making everything look quite good.
This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks and it works with CDMA networks.
The LG Lotus Elite has a poor 1000 mAh Li-Ion removable battery that provides the LG Lotus Elite a poor battery durationcompared to other devices.
This phone is very overvalued considering it costs 300 dollars, and some similar devices are a lot cheaper than that.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Mystique UN610 |
| Product code: | LX610, UN610 |
| Dimensions: | 3.40 x 2.40 x 0.70 inchesMetric8.64 x 6.1 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
| Price: | $ 300.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Talk Time: | 5.9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.