Micromax A90S Superfone Pixel is a decently made cellphone, packed with a medium sized 4.3" multi touch display, a great performance Dual-Core CPU ticking at 1000 MHz and an 8 MP back camera. Let's take a deeper view of what this phone offers to us.
This cellphone is powered by a good performance 1 gigahertz Dual-Core CPU, included in the MediaTek MT6577A chip and 512 MB RAM. Graphic rendering often consume a lot of CPU processing time, so this cellphone has an extra PowerVR SGX531 GPU clocking at 200 megahertz to unload the CPU. This cellphone has a 2 GB internal storage, a medium quantity that should be fine for the average user knowing that this phone also has an external SD slot .
Being just 0.39 inches thick,this cellphone is incredibly thin and stilized. This phone feels much lighter than what one would expect from a device this size. The Micromax A90S Superfone Pixel is available just in black color.
This phone has only an 8 mega-pixels back facing camera. It is also able to capture videos up to 1280x720 (HD). This phone also features flash.
This phone has a good level 4.3" display with a 800 x 480 resolution, which makes it hard to see the pixels composing the display. Its display uses AMOLED capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Micromax A90S Superfone Pixel provides wifi capability (although it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This device uses 2 SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers or carriers in the same phone.
This cellphone counts with a 1600 mAh medium removable battery providing the Micromax A90S Superfone Pixel with a not very long battery life. According to Micromax, this cellphone has a reported 180 hours stand by time and a 5.5 hours talk time.
The Micromax A90S Superfone Pixel also comes with a few cool features such as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Micromax A90S Superfone Pixel is not a very good choice considering it is offerred for 249 dollars, and some similar phones are being sold much cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 5.01 x 2.63 x 0.39 inchesMetric12.73 x 6.68 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.18 ouncesMetric118.5 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (256K colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6577A |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.