Micromax Bolt A69 is a low end Android cellphone, including a 4.5 inches capacitive screen, a powerful Dual-Core processor ticking at 1 GHz, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. Great! That's it? No, it's just the tip of the iceberg.
Micromax sells this cellphone with a good performance 1 GHz Dual-Core CPU, packed into the Broadcom BCM21663 chip and 512 MB of RAM memory. This cellphone counts with a passable 1,5 GB internal storage, which is enough for the vast majority of users knowing that this phone also has an SD extension slot to store photos and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
Micromax is offering the Micromax Bolt A69 in black color. This cellphone is just 0" long and 0" wide, but it manages to hold a 4.5 inches display.
This phone features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. It is also able to capture videos up to 1280x720 (HD). This phone also features flash.
This phone is equipped with a very good 4.5" display with a 854 x 480 resolution, which makes all images and movies look beautiful.
This device uses a mid sized 1800 mAh replaceable battery that provides this phone a below average battery life. Micromax reports a 350 hs stand by time and a 7 hs talk time for this device.
This cellphone offers wifi capability (but it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, over HSPA, UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual sim so it can to use 2 different carriers or phone numbers.
The Micromax Bolt A69 also comes with Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Micromax sells this phone for 155 dollars, which is a high price for comparing with similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Broadcom BCM21663 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 1,5 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.