Motorola EX124G is a low level cellphone, packing a 3 megapixels back camera and a medium 3.2" screen.
Motorola onlymade the Motorola EX124G in color black. Motorola did a very good design job making this cellphone weight just 2.79 ounces.
Motorola packed this cellphone with a interesting 3.2-inches display, and a resolution of 400 x 240 , giving this phone an average graphical experience. This display uses LCD yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone includes 3G connection type, over EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone is only equipped with a 3 MP back facing camera.
The Motorola EX124G counts with a 910 mAh poor capacity Li-Ion battery that provides this cellphone a poor battery lifecompared to other devices. Motorola informs a talk time of 3.3 hs and a stand by time of 250 hours for this cellphone.
The Motorola EX124G also features a handful of cool features like Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and Radio, and Accelerometer.
This cellphone is really overpriced considering it is sold for $ 100, and other similar phones are being sold for much less than that.
Moto G Fast (32GB, 3GB RAM) 6.4" Max Vision HD+, Unlocked for T-Mobile, Verizon, AT&T, Metro, Global 4G LTE | Made for US by Motorola | 16MP Camera | 2020 | White (Renewed)
Shop now
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 48MP Camera | Silver
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Dimensions: | 4.21 x 2.28 x 0.48 inchesMetric10.69 x 5.79 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 2.79 ouncesMetric79.1 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 910 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.