NIU Niutek 4.0D is a decent Android device, packing a Dual-Core CPU speeding at 1.2 gigahertz, a medium sized 4" multi-touch capacitive screen, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 1.3 megapixels front side camera.
NIU sells this cellphone with a Mediatek MT6572 chip, backed up by a fast 1200 megahertz Dual-Core processing unit and just 256 MB of RAM. Handling graphic calculations, this phone also counts with an ARM Mali-400 GPU ticking at 500 megahertz. This cellphone comes with a 524,29 MB internal memory, a small amount that could be enough for basic users knowing that this phone also has a slot for an SD memory card to store pictures and videos.
Being just 0.39 inches thick,this phone is very slim and stilized. The NIU Niutek 4.0D doesn't feel very lightweight for a device this size, weighting 4.62 ounces. The NIU Niutek 4.0D is sold in two different color options, black and white.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 1.3 megapixels front camera. This phone can also film 1280x720 HD videos at 30 fps. To complete the camera, it also counts with a few interesting characteristics: flash, geo tagging and face detection shooting.
This cellphone includes a nice 800 x 480 4" display, making everything look very good. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This device features a 1500 mAh medium capacity Li-Ion removable battery that provides this device a below average battery duration comparing with other similar phones. NIU claims this device has a 15 hs talk time and a 630 hours stand by time.
This device includes Wi-Fi connectivity (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone comes with two SIM cards so it is able to use 2 different phone numbers or carriers.
The NIU Niutek 4.0D also features a couple interesting characteristics like Bluetooth and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
NIU is offering the NIU Niutek 4.0D for 155 dollars, which is a really high price for comparing with other similar cellphones.
Thorne Research - Selenomethionine - 200 mcg Selenium Supplement for Antioxidant Support - 60 Capsules
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.00 x 2.48 x 0.39 inchesMetric12.7 x 6.3 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.62 ouncesMetric130.97 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 630 hours |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.