OnePlus 3 is a complete phone launched back in the year 2016, equipped with a large 5.5-inches screen, an extremely powerful 2.2 GHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 16 mega-pixels back camera and an 8 MP front-facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's pros when we get into deeper details.
This cellphone is equipped with an exceptional Quad-Core CPU running at 2.2 GHz, bundled in the Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 system chip with a big 6 GB RAM. This cellphone has a impressive 64 GB internal memory and while it doesn't come with an external memory slot, it is still enough to store hundreds of applications without having to worry about running out of space at all.
This cellphone is only for sale in 16 777 216 color. Being just 0.29 inches thick,this cellphone is incredibly slim and stilized. Whereas the OnePlus 3 is just 6.01" long, it is able to fit a a 5.5 inches display. OnePlus has made a really good design job making this cellphone weight only 5.57 oz. Regarding its materials, this phone is majorly made of Aluminum .
The OnePlus 3 features two cameras, a 16 MP back facing camera and an 8 mega-pixels front camera. It is also able to capture videos in 4K 3840x2160 at 30 fps, and 1280x720 HD slow motion videos up to 120 fps (4 times slower than regular videos).
The OnePlus 3 includes a completely amazing 1080 x 1920 (Full HD) 5.5" display, which makes it impossible to even distinguish the pixels that compose the display.
The OnePlus 3 has WiFi capability (although it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot), 4G LTE-A ultra fast data connection and the fastest 3G internet connection, supported by HSPA technologies. This cellphone has 2 Nano SIM cards so it is able to use two different phone numbers or carriers.
The OnePlus 3 also comes with lots of great features as Fingerprint Identification, NFC, Bluetooth and GPS Localization, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone has an amazing 3000 mAh non-removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it at all. An issue to consider is that this cellphone's battery isn't removable so you can't change it when it starts to lose capacity, while with so much capacity you will probably discard this cellphone before it becomes an issue.
OnePlus offers the OnePlus 3 for $ 399, which is expensive for this kind of device. No matter if you want a device to play games, will use it as a social cellphone, will use it as a work cellphone or want this device to take lots of photographs, you will definitely be very happy with it. OnePlus sells this cellphone with SIM Tray Ejector1x Quick Start Guide , Dash Charge Adapter, Screen Protector (pre-applied) and Dash Charge Type-C Cable.
OnePlus 9 Pro Morning Mist, 5G Unlocked Android Smartphone U.S Version,12GB RAM+256GB Storage,120Hz Fluid Display,Hasselblad Quad Camera,65W Ultra Fast Charge,50W Wireless Charge,with Alexa Built-in
Shop now
OnePlus 7T Pro 5G McLaren Edition US Model HD1925 12GB RAM 256GB ROM T-Mobile Unlocked Single SIM (Renewed), Papaya Orange, 162.6×75.9×8.8mm
Shop now
OnePlus 7T 6.55" HD1907 Single Sim GSM Unlocked Smartphone (Renewed) (Frosted Silver, 128GB)
Shop now
OnePlus 8 Pro Onyx Black,​ 5G Unlocked Android Smartphone U.S Version, 12GB RAM+256GB Storage, 120Hz Fluid Display,Quad Camera, Wireless Charge, with Alexa Built-in (Renewed)
Shop now
OnePlus 6T A6013 128GB Mirror Black - US Version T-Mobile GSM Unlocked Phone (Renewed)
Shop now
OnePlus 8 Glacial Green,​ 5G Unlocked Android Smartphone U.S Version, 8GB RAM+128GB Storage, 90Hz Fluid Display,Triple Camera, with Alexa Built-in,
Shop now
OnePlus Nord N200 | 5G Unlocked Android Smartphone U.S Version | 6.49" Full HD+LCD Screen | 90Hz Smooth Display | Large 5000mAh Battery | Fast Charging | 64GB Storage | Triple Camera,Blue Quantum
Shop now
OnePlus 8T | 5G Unlocked Android Smartphone | A Day’s Power in 15 Minutes | Ultra Smooth 120Hz Display | 48MP Quad Camera | 256GB, Aquamarine Green | U.S. Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Dimensions: | 6.01 x 2.94 x 0.29 inchesMetric15.27 x 7.47 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 5.57 ouncesMetric157.91 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Dash Charge Adapter, Dash Charge Type-C Cable, SIM Tray Ejector1x Quick Start Guide , Screen Protector (pre-applied) |
| Release date: | 2016-06-14 |
| Price: | $ 399.00 |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 |
| Processor: | Kryo, 64-bit (Quad-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 530 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1280 x 720 (120 fps) (HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (4 times slower) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 30(2300 WCS), 38(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.