PCD Chaser is a not very powerful phone, having a quite powerful 800 MHz processing unit, a medium sized 3.2-inches multi touch display and a 3 MP back camera.
PCD ships the PCD Chaser with a Qualcomm MSM7627T chip, including a fast processing unit ticking at 800 megahertz and 512 MB RAM.
This cellphone is quite thick for today's standards, with a thickness of 0.55". This phone isn't a very compact device, considering it is 4.5 inches long and 2.2 inches wide,but it only packs a 3.2 inches display. Apparently PCD forgot about optimizing the weight in this 4.2 oz phone.
PCD packed this cellphone with a mediocre 3.2-inches screen, and a resolution of x , making everything look worse than it really is. This screen uses LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone is equipped with only a 3 MP back-facing camera. To complete the camera, it also features flash.
The PCD Chaser offers Wi-Fi connectivity (but it can't be shared with other devices around, acting as a modem or router) and 3G internet connection, using EV-DO A technologies. The PCD Chaser doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections and it can connect to CDMA carriers.
This device also features a few useful features such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones and accessories) and GPS Geolocation, and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
The PCD Chaser counts with a 1450 mAh mid capacity replaceable battery, which is quite poor for a consuming cellphone like this. This device has an estimated 199 hs stand by time and a 5.8 hs talk time according to PCD.
This cellphone is very overvalued considering it is priced 80 dollars, while some similar phones can be found for much less money.
PCD Grinding Wheel for Removing Epoxy, Glue, Mastic, and Paint 7" Diameter 6 Segments
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | PCD |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.50 x 2.20 x 0.55 inchesMetric11.43 x 5.59 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
| Price: | $ 80.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Pixel density: | 125 pixels per inchMetric49.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7627T |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 199 hours |
| Talk Time: | 5.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.