Samsung Galaxy Core 2 is a little bit outdated Android cellphone, packed with a Quad-Core processor speeding at 1200 MHz, a 4.5 inches multi-touch display, and two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
This cellphone comes with a fast Quad-Core processing unit running at 1200 MHz with 768 MB of RAM memory. The Core 2 has a moderate 4 GB internal memory, which is enough for most users having that it also has a slot for external memory cards to store songs, photographs and videos.
This cellphone is just 0.39 inches thick, making it one of the thinnest cellphones in the market. Even though the Samsung Galaxy Core 2 is only 5.13 inches long, it manages to contain a 4.5" display. Samsung appears to have forgotten about weight optimization in this 4.87 oz cellphone. This phone is offerred in two colors, black and white.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front side camera. It also captures videos in 720x480 at 30 frames per second. In addition, this phone's camera also features some nice characteristics: auto-focus, flash, smile detection shooting, face detection shooting and geo tagging.
Samsung equipped the Samsung Galaxy Core 2 with a good level 4.5 inches display, and a resolution of 800 x 480 , providing this phone with a very good graphic quality. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This device includes Wi-Fi connection (and it can be provided to other devices acting as a wireless router or modem), 4G HSPA+ connectivity, which is not as fast as LTE networks and 3G fast internet connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone has 2 Micro SIM cards so it is able to work with two different phone lines and even different carriers.
This cellphone also features some interesting characteristics such as Bluetooth (4.0), GPS and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The Core 2 counts with a medium sized 2000 mAh Li-Ion battery that provides this cellphone a quite short battery duration.
This cellphone costs 120 dollars, somewhat expensive for a phone this level. It doesn't matter whether you want it for work, want a phone to mainly use social networks and internet browsing or want a phone to play tons of games, this phone is a very good choice for you.
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Mint Green
Shop now
Samsung J2 Factory Unlocked USA S206DL Black 16GB 5" HD Display 8MP Front/5MP Rear Camera with 1 Year Warranty.
Shop now
Samsung Galaxy A10s A107, International Version (No US Warranty), 32GB 2GB RAM, Blue - GSM Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | SM-G355H |
| Dimensions: | 5.13 x 2.68 x 0.39 inchesMetric13.03 x 6.81 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.87 ouncesMetric138.06 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 120.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 207 pixels per inchMetric81.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 768 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 720 x 480 (30 fps) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.