Samsung Gravity Q is a quite basic cellphone, equipped with a little 3-inches screen, a powerful 416 MHz processor and a 2 megapixels back facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's specifications when we get into more details.
Apparently Samsung forgot about weight optimization in this 4.19 ounces cellphone. This phone is 4.43 inches long and 2.35 inches wide, it just holds a way smaller 3" display. This cellphone is a little bit thick for today's standards, being as thick as 0.56 inches.
Samsung decided to power this device using a quite powerful processor speeding at 416 megahertz and just 128 MB RAM.
Its screen uses TFT capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This device is only equipped with a 2 mega-pixels back camera. Additionally, the camera features fast burst mode and geo tagging.
This cellphone provides 3G connectivity, using UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM networks.
The Samsung Gravity Q features a 1000 mAh small capacity Li-Ion removable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. Samsung reports a 5 hours talk time and a 360 hours stand by time for this device.
This device also comes with a couple interesting characteristics like Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Localization, and Accelerometer.
Samsung sells this cellphone for 250 dollars, which is a high price for a cellphone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | SGH-T289 |
| Dimensions: | 4.43 x 2.35 x 0.56 inchesMetric11.25 x 5.97 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | 4.19 ouncesMetric118.78 gImperial |
| Price: | $ 250.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Processor: | STE U6805-Core (Single-Core 416 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Fast Burst Mode and Geo Tagging |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1700/2100, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.