Samsung GT-C3595 is a low-end cellphone, provisioned with a small 2.4-inches display, a 2 mega-pixels back facing camera and a fast processing unit speeding at 468 megahertz. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into specific details.
Samsung didn't put much effort to reduce weight in this 3.58 ounces cellphone, way heavier than other similar phones. The Samsung GT-C3595 isn't a very compact phone, taking into account that it is 3.97" long,but it just holds a 2.4" screen. The Samsung GT-C3595 is a bit thick compared to nowadays phones, with its 0.68" thickness. This cellphone is sold in three different colors, black, red and gray.
Samsung sells this phone with a fast 468 MHz CPU. This cellphone counts with a moderate 2 GB internal storage memory, which is quite good considering that this phone also has an SD memory card expansion slot to store songs, pictures and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone has a interesting 2.4" display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this phone with a nice image quality.
This cellphone only has a 2 MP back-facing camera.
The Samsung GT-C3595 has fast 3G connectivity, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
This phone uses a 800 mAh small capacity Li-Ion battery that provides this device a poor battery duration comparing with other similar cellphones. According to Samsung, the Samsung GT-C3595 has a reported stand by time of 300 hours and a talk time of 10 hours.
Samsung is offering the Samsung GT-C3595 for 85 dollars, which is not a good offer for this kind of device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Dimensions: | 3.97 x 2.00 x 0.68 inchesMetric10.08 x 5.08 x 1.73 cmImperial |
| Weight: | 3.58 ouncesMetric101.49 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and Red |
| Price: | $ 85.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 468 MHz |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.