T-Mobile Prism II is an outdated device, provisioned with a 3.2 megapixels back-facing camera, a fast processing unit running at 1000 MHz and a 3.5-inches multi-touch capacitive screen. Let's take a deeper look at what this phone has to offer.
The T-Mobile Prism II is much lighter than what one would expect from a phone this size. This cellphone is only available in color black.
This cellphone ships with a good performance 1000 MHz CPU with 512 MB of RAM memory. This cellphone has a 4 GB internal storage memory, a reasonable amount that should be enough considering this cellphone also has a slot for SD memory cards to store photos and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone only features a 3.2 MP back camera.
This phone includes a interesting 3.5" display with a 480 x 320 resolution, giving this device a nice graphic quality. This display uses LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The T-Mobile Prism II has a medium sized 1750 mAh Li-Ion battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. This cellphone has a reported 240 hours stand by time and a 7 hs talk time according to T-Mobile.
The T-Mobile Prism II offers wifi connectivity (although it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, using HSPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
The T-Mobile Prism II also includes some interesting characteristics like Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is very overvalued considering it is sold for 129 dollars, and some similar devices are offerred way cheaper than that.
Samsung Galaxy S10, 128GB, Prism Black - T-Mobile (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A12 (64GB, 4GB) 6.5" HD+, Quad Camera, 5000mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked Global 4G Volte (T-Mobile, AT&T, Metro) International Model A125M/DS (64GB SD Bundle, Blue)
Shop now
Samsung Galaxy Note 10+ Plus N975 6.8" Android 256GB Smartphone (Renewed) (Black, T-Mobile)
Shop now
Samsung Galaxy A71 (5G) 128GB (6.7 inch) Display Quad Camera 64MP A716U Smartphone - Black - T-Mobile Locked - (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | T-Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.1.1 |
| Also Known As: | Huawei Prism II |
| Dimensions: | 4.60 x 2.44 x 0.49 inchesMetric11.68 x 6.2 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 129.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1700/2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.