Videocon Infinium Z40 Quad is a mid-end device, packing a 4-inches multi touch display, a good performance Quad-Core processing unit ticking at 1.3 GHz, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 3.2 megapixels front side camera.
This phone is offerred in 2 color options, black and white. This device has a beautiful design, with a thickness of just 0.37".
Videocon equipped this phone with a very good 4-inches screen, and a 800 x 480 resolution, providing this device with a very nice graphic quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
Videocon decided to power this cellphone using a fast Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz with 512 MB RAM memory. This cellphone comes with a moderate 4 GB internal memory, which is quite good having that it also has a slot for external memory cards to store songs, photographs and videos.
This phone includes wi-fi connection (but it can't share it with other devices acting as a wireless router or modem) and 3G internet connection, using UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual SIM cards so it's able to use 2 different phone lines or carriers in the same phone.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 3.2 mega-pixels front-facing camera. This camera also includes auto-focus and flash.
This cellphone also comes with a handful of useful features like Bluetooth (3.0) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a 1400 mAh medium capacity replaceable battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use.
This phone costs around 249 dollars, which is not cheap for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.49 x 0.37 inchesMetric12.5 x 6.32 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.