Xiaomi Mi 5 is an impressive cellphone, featuring a good size 5.2 inches multi touch screen, a high performance Quad-Core processor clocking at 2.7 gigahertz, and two cameras, a 16 mega-pixels back facing camera and an 8 MP front camera. We will get a better idea about this phone's features when we get into deeper details.
Xiaomi ships this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chip, including a high performance Quad-Core processing unit clocking at 2.7 gigahertz with a large 3 GB of RAM. Helping with graphic rendering, it also has an Adreno 420 GPU running at 500 megahertz. This cellphone has a great 64 GB internal storage memory and although it doesn't have a slot for external memory cards, it it is more than enough to store tons of apps, games, photos and videos without even thinking about how much memory is left.
The Xiaomi Mi 5 just has 5.55" long, but it manages to hold a 5.2 inches display. This cellphone is very slim and comfortable, being just 0.2" thick.
The Xiaomi Mi 5 includes an awesome 5.2-inches display with a 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) resolution, providing this cellphone with a unique graphical experience.
The Xiaomi Mi 5 counts with Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices acting as a wireless modem), 4G (LTE) fast data connection and 3G fast connectivity, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This device doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM enabled phone.
The Xiaomi Mi 5 features two cameras, a 16 mega-pixels back facing camera and an 8 mega-pixels front facing camera. In addition, the camera features a couple of nice characteristics: auto-focus, flash and geo tagging.
The Xiaomi Mi 5 comes with a huge 3600 mAh Li-Ion battery, enough to provide this cellphone with an amazing battery duration.
The Xiaomi Mi 5 also includes a handful of interesting features such as Bluetooth and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is being sold for $ 419, a really high price for a device this level. The Xiaomi Mi 5 is probably a great option for you if you need a cellphone majorly for internet broswing and social networks, want a gamer phone, want a phone for work or you love taking pictures.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android |
| Product code: | Mi 4s |
| Dimensions: | 5.55 x 2.81 x 0.20 inchesMetric14.1 x 7.14 x 0.51 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 419.00 |
Display | |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 565 pixels per inchMetric222.44 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 |
| Processor: | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB (800 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 420 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.