Xiaomi Redmi 1S is an interesting Android phone, coming with an extremely fast 1600 megahertz Quad-Core CPU, a 4.7 inches multi touch screen, and two cameras, an 8 MP back side camera and a 1.6 MP front facing camera.
Xiaomi equipped this phone with a Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 chip, holding a high-tech Quad-Core processing unit ticking at 1.6 GHz with only 1 GB of RAM memory which is a little poor for such a great phone. Graphic rendering often uses lots of processor time, so it uses an additional Adreno 305 GPU ticking at 450 MHz to take care of them, leaving the CPU free for other tasks. An interesting aspect of this cellphone is the 8 GB quite big internal storage and a slot for external memory cards, allowing you to install hundreds of applications without any problem.
Xiaomi didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.57 oz device. This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.39 inches. This phone is a compact cellphone, taking into consideration it presents a 4.7" display and it's only 5.39 inches long.
Xiaomi packed the Xiaomi Redmi 1S with a beautiful 4.7-inches display, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes it impossible to even distinguish the pixels in the display. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone has Wi-Fi capability (but it can't provide it to other devices acting as a hotspot). The Xiaomi Redmi 1S has dual SIM cards to be able to to work with two different phone numbers at the same time.
The Xiaomi Redmi 1S has two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 1.6 MP front side camera. It is capable of capturing Full HD 1920x1080 videos. The camera also features a couple of good characteristics: auto-focus, flash, fast burst mode, HDR mode and face detection shooting.
The Xiaomi Redmi 1S also includes a couple of cool characteristics as Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Navigation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone uses a 2000 mAh medium capacity Li-Ion battery, which is quite low for a thirsty device like this.
The Xiaomi Redmi 1S costs $ 249, which is not a really offer for a phone this level. No matter whether you want a gaming cellphone or need a cellphone to mainly use social networks, you will definitely be very pleased with this phone.
Xiaomi Redmi Note 9T | 128GB 4GB RAM | Android 10 MIUI 12 | 5000 mAh 18W Fast Charging | Octa-core | GSM LTE Factory Unlocked Smartphone | International Model (Nightfall Black)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Redmi 9C Smartphone, 3 GB + 64 GB, 6.53 "HD + Dot Drop Display 5000mAh (typ), con Sblocco Faccial AI, 13 MP, Tripla Fotocamera, Grigio (Midnight Grey)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone, 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Grigio (Lunar Silver)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 8 6.3" 64GB 4GB RAM (GSM Only, No CDMA) Internationa Version - No Warranty (Space Black)
Shop now
Xiaomi Redmi 9 64GB, 4GB RAM, 6.53" Full HD + AI Quad Camera, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Carbon Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.39 x 2.72 x 0.39 inchesMetric13.69 x 6.91 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.57 ouncesMetric157.91 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 |
| Processor: | Quad-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | SD, SDHC, SDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.