Yezz ANDY A4M is a decently made Android cellphone, with a 4-inches display, a good performance Dual-Core processor ticking at 1.2 gigahertz, and two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 1.3 MP front facing camera. We will get a better idea about this cellphone's characteristics when we get into more details.
Yezz decided to design this cellphone using a Mediatek MT6572M chip, backed up by a great performance 1200 megahertz Dual-Core processing unit and 512 MB of RAM. Graphic rendering usually eats lots of CPU time, so this phone uses an extra ARM Mali-400 graphics processing unit working at 500 megahertz to help the CPU with those tasks. The Yezz ANDY A4M has a 4 GB internal memory, a reasonable amount that should be enough for the vast majority of users having that it also has an SD memory slot to store songs, pictures and videos.
The Yezz ANDY A4M is much lighter than what you would expect from a phone of this size. This phone is for sale in three color options, black, red and white. This phone is very thin and stilized, being just 0.35" thick.
Yezz packed this cellphone with a interesting 4-inches display, and a resolution of 800 x 480 , making everything look great. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone has two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera. This cellphone can also film 720x480 videos at 30 frames per second. Additionally, the camera includes a couple of nice characteristics: flash, face detection shooting, auto-focus and HDR mode.
This phone provides wi-fi capability (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards so it is able to use two different phone lines or carriers.
The Yezz ANDY A4M also features a couple useful characteristics as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones, computers and accessories) and GPS (Global Positioning System), and some sensors likeLight Sensor and Proximity Sensor.
This phone counts with a 1400 mAh mid capacity Li-Ion removable battery that provides the Yezz ANDY A4M a not very long battery durationcompared to other phones. According to Yezz, this phone has an estimated 16 hours talk time and a 480 hs stand by time.
The Yezz ANDY A4M costs 115 dollars, which is not a good offer for this kind of phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.47 x 0.35 inchesMetric12.4 x 6.27 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
| Price: | $ 115.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 480 hours |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 720 x 480 (30 fps) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.