ZTE Avid 4G is a little bit outdated cellphone, with a great performance Dual-Core processing unit running at 1.2 gigahertz, a medium 4" display, and two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. But let's get into much more details.
ZTE appears to have forgotten about weight optimization in this 5.25 ounces cellphone. ZTE is offering this cellphone in color black.
ZTE ships the ZTE Avid 4G with a fast Dual-Core CPU speeding at 1.2 gigahertz. This cellphone counts with a 2,3 GB internal memory, a fair quantity that should be fine for the majority of users considering it also has an external memory card slot .
This phone features two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. Additionally, the camera includes geo tagging and flash.
This phone has a interesting 4" screen with a 800 x 480 resolution, making everything look very good.
This cellphone packs a 1730 mAh medium sized removable battery, which is quite poor for a thirsty phone like this. ZTE reports a stand by time of 260 hs and a talk time of 4 hs for this phone.
The ZTE Avid 4G offers Wi-Fi capability (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot) and 4G (LTE) high performance internet connection. This cellphone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM enabled phone and it works with CDMA carriers.
The ZTE Avid 4G also includes Bluetooth, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device is not a good choice considering it is sold for 100 dollars, while many similar devices are offerred way cheaper than that.
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite (16GB) 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera, Quad-Core, Android 9.0 Go, US + Latin 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.58 x 0.47 inchesMetric12.4 x 6.55 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 5.25 ouncesMetric148.83 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| Internal Memory: | 2,3 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1730 mAh |
| Stand-by Time: | 260 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G) and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.