ZTE Engage LT is a mid-end cellphone, including a medium 4-inches multi touch screen, a great performance 1000 MHz processing unit, and two cameras, a 3.2 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
ZTE sells this cellphone with a good performance 1 GHz CPU, included in a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 chip and 1 GB of RAM memory. To collaborate with graphic rendering, it also counts with an Adreno 205 GPU ticking at 245 MHz.
Being just 0.39" thick,this phone is very thin and comfortable. ZTE didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.19 ounces device. ZTE made this deviceavailable only in color gray.
ZTE equipped the ZTE Engage LT with a interesting 4-inches screen, and a 800 x 480 resolution, providing this phone with a nice image quality. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This device has two cameras, a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. This camera also features flash.
The ZTE Engage LT has WiFi connection (although it can't be provided to other devices acting as a wireless router) and 3G internet connection, over EV-DO A technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM networks and it works in CDMA networks.
The ZTE Engage LT also features a handful of cool characteristics as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone has a 1900 mAh medium Li-Ion battery providing the ZTE Engage LT with a poor battery duration. This phone has an aproximate talk time of 8.3 hs and a stand by time of 480 hours.
ZTE is selling the ZTE Engage LT for $ 155, which is not a really offer for a cellphone this level.
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (64GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Green)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Also Known As: | Cricket Engage LT |
| Dimensions: | 4.74 x 2.52 x 0.39 inchesMetric12.04 x 6.4 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.19 ouncesMetric147.13 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (333 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1900 mAh |
| Stand-by Time: | 480 hours |
| Talk Time: | 8.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.