ZTE N800 is a little outdated Android device, having a high speed 1200 megahertz Dual-Core CPU, a medium 4-inches multi touch screen, a 5 MP back-facing camera and a 1.2 megapixels front-facing camera.
This phone is powered by an extremely fast 1.2 GHz Dual-Core processing unit, bundled in a Qualcomm Snapdragon S4 Pro Plus MSM8630 chip with only 1 GB RAM memory which is a bit low considering its powerful CPU. Handling graphic rendering, it also counts with a 450 MHz Adreno 305 GPU.
This cellphone is quite slim and comfortable, but it's not so slim as many other cellphones in the market, with a thickness of 0.41 inches. ZTE justmade this phone in color black. This device feels much lighter than what one would expect from a device this size.
This cellphone features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.2 mega-pixels front camera. It is also able to shoot videos in HD 1280x720. Additionally, the camera has flash.
ZTE designed this phone with a interesting 4" display, and a resolution of 800 x 480 , giving this cellphone a detailed image quality. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone offers WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot). The ZTE N800 doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services and it can work with CDMA networks.
This cellphone features a medium capacity 1650 mAh removable battery providing this phone with a poor battery life.
This phone also includes a handful of useful characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE sells this cellphone for 155 dollars, which is a high price for a phone this level.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Also Known As: | ZTE Shocker, ZTE Awe |
| Dimensions: | 4.96 x 2.56 x 0.41 inchesMetric12.6 x 6.5 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.40 ouncesMetric124.74 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro Plus MSM8630 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.