ZTE nubia Z7 Max is an incredible Android device, packing a big size 5.5 inches touch-screen, a very powerful Quad-Core processing unit speeding at 2.5 gigahertz, and 2 cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
ZTE decided to sell this phone with a great 2500 megahertz Quad-Core processor, included in the Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chip with a huge 2 GB of RAM memory. Helping with graphic intensive applications and games, it also uses an Adreno 330 GPU speeding at 450 megahertz. A good advantage of the ZTE nubia Z7 Max is the 32 GB inmense internal storage and a slot for SD memory cards, allowing you to install tons of apps, games, songs, pictures and videos without worrying about how much storage capacity is left.
ZTE justmade this phone in black color. The ZTE nubia Z7 Max feels much lighter than what one would think about a device this size. This cellphone is just 0.34" thick, taking it to the thinnest cellphone's category. While this phone is only 6.01" long and 2.99 inches wide, it manages to contain a 5.5 inches screen.
This cellphone includes an absolutely amazing 5.5 inches display with a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes everything look completely perfect.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 5 MP front-facing camera. It can also shoot videos in 4K 3840x2160 at 30 frames per second. Additionally, the camera has some useful features like flash, auto-focus, geo tagging and optical image stabilization.
The ZTE nubia Z7 Max offers wifi capability (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), LTE (4G) fast connection type and 3G fast connection type, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone uses two Micro SIM cards to be able to to work with 2 different phone lines or carriers at the same time.
The ZTE nubia Z7 Max comes with a 3100 mAh great Li-Ion battery that provides the ZTE nubia Z7 Max an extremely long battery life.
This cellphone also comes with a few nice features like Bluetooth (4.0), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
ZTE offers the ZTE nubia Z7 Max for 180 dollars, which is a rather high price for comparing with other similar cellphones. This cellphone is a great choice for you no matter whether you want it mostly for internet broswing and social networks, want a cellphone for work, are a photography fan or want this cellphone to play lots of games.
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Green)
Shop now
ZTE Nubia Red Magic 5S 5G 128GB 8GB International Version - Sonic Silver
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 6.01 x 2.99 x 0.34 inchesMetric15.27 x 7.59 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 180.00 |
Display | |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC |
| Processor: | Quad-Core 2500 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Talk Time: | 40 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Camera features: | Auto-Focus, Geo Tagging and Optical Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.