ZTE Overture is a mid-end phone, including a Dual-Core processing unit running at 1200 megahertz, a 4 inches multi touch screen, a 5 mega-pixels back camera and a 1.2 MP front camera. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into deeper details.
This phone's thickness of 0.46" is a little far from today's standards, but it still feels quite right in the hand. ZTE justmade this cellphone in color black. ZTE didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.53 ounces cellphone.
This device has a good level 800 x 480 4" screen, which makes everything look vivid. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
ZTE decided to equip this device with a Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930 chip, packing a very powerful 1.2 gigahertz Dual-Core CPU with only 1 GB of RAM which is a bit poor comparing with the ZTE Overture's impressive processing power. Helping with graphic intensive applications and games, this phone also counts with a 450 megahertz Adreno 305 GPU.
This phone includes wifi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a wireless modem or router). This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone features two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 1.2 MP front facing camera. In addition, the camera counts with flash and auto-focus.
This cellphone has a medium sized 1780 mAh battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. ZTE afirms this cellphone has a 300 hs stand by time and a 9.5 hours talk time.
This phone also includes some cool features as Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Overture is priced 249 dollars, a really high price for a cellphone this level.
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Green)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2 |
| Product code: | Z995 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.58 x 0.46 inchesMetric12.4 x 6.55 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.53 ouncesMetric128.42 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930 |
| Processor: | Krait 200 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1780 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 9.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 17), 1700/2100 (band 4) |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.