ZTE Prelude is a decently made device, which counts with a 2 MP back camera, a powerful 1 gigahertz processor and a 3.5" touch-screen. Let's take a closer view of what this device can give us.
ZTE ships this phone with a Qualcomm MSM7225A system chip, holding a great performance 1 gigahertz processing unit and 512 MB RAM memory. This cellphone comes with a 4 GB internal memory, a decent amount that should be enough for the vast majority of users having that the ZTE Prelude also has an external memory slot .
While the ZTE Prelude is 4.65 inches long, it only holds a smaller 3.5 inches screen. ZTE didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.4 ounces cellphone.
This phone is equipped with an average 480 x 320 3.5-inches screen, making everything look nice. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The ZTE Prelude is equipped with only a 2 MP back side camera. It is capable of capturing VGA 640x480 videos.
This cellphone uses a medium capacity 1500 mAh battery that provides this phone a below average battery life comparing with other similar phones.
The ZTE Prelude has wifi capability (although it can't be shared with other devices around, acting as a modem or router). The ZTE Prelude works with a SIM card to use GSM services.
This device also includes a couple interesting features like Bluetooth (3.0) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE is offering this cellphone for 150 dollars, which is very expensive for a phone this level.
ZTE Blade A5 2020 (64GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Green)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | Z993 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.44 x 0.47 inchesMetric11.81 x 6.2 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.40 ouncesMetric124.74 gImperial |
| Price: | $ 150.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno-200 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.