ZTE Supreme is a mid-to-low level Android cellphone, coming with a quite big 5" touch-screen, a 1.5 GHz Dual-Core processing unit, and two cameras, a 13 MP back camera and a 1.2 mega-pixels front facing camera. Is that all? Not at all, it's only the shortest summary in the world.
The ZTE Supreme ships with a fast 1.5 gigahertz Dual-Core processing unit with 1 GB RAM memory.
This cellphone is for sale in 2 colors, black and blue. ZTE did a very nice job making this cellphone weight only 5.4 oz. This phone only has 5.6 inches long, but it is still able to fit a a 5 inches screen. Though the ZTE Supreme is quite slim it's not as thin as many other phones on sale, with a thickness of 0.4 inches.
The ZTE Supreme features two cameras, a 13 MP back facing camera and a 1.2 megapixels front facing camera. This cellphone can also shoot Full HD 1920x1080 videos. In addition, this device's camera also features flash.
ZTE equipped this phone with a very good 5" display, and a resolution of 1280 x 720 (HD), providing this cellphone with a good image quality. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone counts with wi-fi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a hotspot) and LTE (4G) high speed connection type. This phone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM phone and it works in CDMA networks.
The ZTE Supreme packs a 2500 mAh large replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it. This cellphone has a reported 270 hs stand by time and a 15 hours talk time.
This phone also includes a few cool characteristics as NFC, Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is really overpriced considering it is priced $ 249, while some similar cellphones cost much less than that.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 5.60 x 2.80 x 0.40 inchesMetric14.22 x 7.11 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 5.40 ouncesMetric153.09 gImperial |
| Colors: | Black and Blue |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Stand-by Time: | 270 hours |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G) and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.