ZTE Zinger is a decent quality cellphone, packing a 3.5 inches display, a 2 megapixels back camera and a powerful Dual-Core processor speeding at 1.2 GHz.
ZTE decided to power this cellphone with a powerful 1200 megahertz Dual-Core processor, included in a Qualcomm Snapdragon 200 8210 chip and 512 MB of RAM memory. This phone comes with a 4 GB internal storage memory, a passable amount that should be enough for the average user considering it also has an external memory card slot .
This cellphone is just available in blue color. ZTE made an excellent job making this phone weight just 3.88 ounces.
ZTE designed the ZTE Zinger with a good 3.5-inches display, and a resolution of 480 x 320 , which makes everything look quite nice.
This phone only has a 2 megapixels back camera. It also shoots VGA 640x480 videos. The camera also features geo tagging.
This cellphone provides WiFi capability (which can be provided to other devices acting as a wireless router) and fast 3G connectivity, using HSPA and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM networks.
The ZTE Zinger also comes with a couple cool characteristics as Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device features a mid sized 1500 mAh replaceable battery providing this phone with a not very long battery life. According to ZTE, this device has a reported 192 hours stand by time and a 6 hs talk time.
This cellphone is not a very good choice considering it is offerred for $ 249, while other similar cellphones are sold for much less than that.
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.63 x 2.44 x 0.48 inchesMetric11.76 x 6.2 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Colors: | Blue |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8210 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 192 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1700/2100, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.