ARCHOS 97 Titanium HD is a mid-end Android tablet, with a large 9.7" capacitive screen, a very fast 1.6 GHz Dual-Core CPU, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front camera.
This tablet feels a bit heavy for a tablet this size, weighting 22.58 ounces. The ARCHOS 97 Titanium HD is just 9.45 inches long and 7.24" wide, but it manages to hold a 9.7" screen. Being just 0.35 inches thick,this tablet is slim and comfortable.
This tablet has a very good 9.7 inches screen with a 1536 x 2048 resolution, which makes it hard to see the pixels forming the screen. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Archos decided to equip this tablet device with an exceptional Dual-Core processing unit ticking at 1600 MHz and only 1 GB of RAM memory which is a little low for such a good tablet. Collaborating with graphic rendering, this tablet also has a 266 MHz ARM Mali-400 MP4 graphic processing unit. This tablet counts with a good 8 GB internal memory and an external SD slot, which allows the user to install hundreds of apps and games without any problem.
This device counts with Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices around, as a mobile mobile hotspot). This tablet doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This tablet has two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 MP front-facing camera. Additionally, the camera has auto-focus.
This tablet is really overvalued considering it is offerred for $ 105, while many similar tablets are being sold for much less than that. The ARCHOS 97 Titanium HD includes USB data cable, documentation and Charger.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 9.45 x 7.24 x 0.35 inchesMetric24 x 18.39 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 22.58 ouncesMetric640.13 gImperial |
| Accessories: | Charger, USB data cable, documentation |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 9.7 inchesMetric24.6 cmImperial |
| Resolution: | 2048 x 1536 pixels |
| Pixel density: | 264 pixels per inchMetric103.94 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.