HP 8 is a mid-end portable tablet, packed with a big 7.8 inches multi-touch capacitive display, a fast 1 GHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 2 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. Great! That's it? Not at all, it's only the introduction of a much deeper review.
This device is equipped with a Allwinner Quad-Core A31s system chip, packing a fast Quad-Core CPU speeding at 1000 megahertz with 1 GB of RAM. This tablet has an interesting 16 GB internal storage and a slot for an SD memory card, enough to install a couple hundred applications without any trouble.
The HP 8 is just 0.31" thick, making its way into the thinnest portable tablets podium. Even though this device is just 7.89 inches long and 5.37" wide, it still manages to contain a 7.8 inches display. HP has made a very good job making the HP 8 weight only 10.72 ounces.
The HP 8 is equipped with a good level 1024 x 768 7.8-inches screen, making everything look quite nice. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The HP 8 counts with WiFi capability (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot). This tablet doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This tablet has two cameras, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
The HP 8 also includes GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The HP 8 counts with a 3800 mAh great Li-Polymer removable battery that can keep this tablet running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it at all.
The HP 8 is not a good choice considering it is priced 505 dollars, and some similar portable tablets are sold for much less than that. When buying this device you will also get 10 W AC charger, Micro USB cable and Quick Start Guide.
HP 15 Laptop, 15.6" HD Display, Intel Core I5-8265U, Intel UHD Graphics, 8GB, 256GB SSD, Natural Silver
Shop now
2020 Newest HP 14 Inch Premium Laptop, AMD Athlon Silver 3050U up to 3.2 GHz(Beat i5-7200U), 8GB DDR4 RAM, 128GB SSD, Bluetooth, Webcam,WiFi,Type-C, HDMI, Windows 10 S, Black + Laser HDMI
Shop now
HP 2020 Newest Pavilion X360 2-in-1 Convertible 14" HD Touch-Screen Laptop, 10th Gen Intel Core i3-1005G1, 8GB Ram, 128GB Ssd, Wifi, Webcam, Win 10 S
Shop now
2020 HP Pavilion 15.6" FHD 1920 x 1080 Laptop AMD Ryzen 5 4500U 8GB SDRAM 512GB SSD Windows 10 Horizon Blue
Shop now
HP 15 Laptop, 11th Gen Intel Core i5-1135G7 Processor, 8 GB RAM, 256 GB SSD Storage, 15.6†Full HD IPS Display, Windows 10 Home, HP Fast Charge, Lightweight Design (15-dy2021nr, 2020)
Shop now
HP EliteDesk 800 G1 Tiny Computer Micro Tower PC, Intel Core i5-4590T, 8GB Ram, 256 GB SSD, WiFi, Windows 10 Pro (Renewed)
Shop now
HP Pavilion 13 i3-8145U 8GB 128GB SSD 13.3-inch 1920x1080 Fingerprint Reader Windows 10 Laptop (Renewed)
Shop now
HP 15.6" HD Intel 10th Gen i3-1005G1 3.4GHz 8GB RAM 256GB SSD Win 10 Laptop
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 7.89 x 5.37 x 0.31 inchesMetric20.04 x 13.64 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 10.72 ouncesMetric303.91 gImperial |
| Accessories: | 10 W AC charger, Micro USB cable, Quick Start Guide |
| Price: | $ 505.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 7.8 inchesMetric19.8 cmImperial |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels |
| Pixel density: | 164 pixels per inchMetric64.57 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Allwinner Quad-Core A31s |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVRâ„¢ SGX544MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.